Daniel Ek, hlavní šéf Spotify, prodal část svých akcií a vydělal na tom 28 milionů dolarů. Proč? Protože cena akcií Spotify se vyšplhala na historický rekord – jedna akcie teď stojí přes 500 dolarů. Tím pádem je celá firma hodnocena na víc než 100 miliard dolarů. A Ek není jediný, kdo teď prodává – podobně se zachovali i další velcí hráči ze Spotify, včetně spoluzakladatele Martina Lorentzona, který prodal akcie za půl miliardy dolarů.
Spotify za poslední dva roky raketově rostlo – od listopadu 2022 stoupla hodnota jejich akcií o víc než 500 %. To je obrovský skok. A proč to všichni prodávají? Protože když jsou akcie nahoře, tak je nejlepší čas „shrábnout peníze“, jak se říká. I po tomto prodeji Ek pořád drží velkou část firmy – kolem 15 %.
Akcie a jejich prodej jsou pro šéfy velkých firem běžný způsob, jak si vydělat pořádné peníze. Hodnota akcií často závisí na tom, jak se firmě daří, takže šéfové jsou motivovaní k tomu, aby jejich společnost co nejvíc rostla. A Spotify teď opravdu válí, což potvrzuje i zájem investorů a obří prodeje.
Takže shrnuto – Spotify roste, šéfové prodávají, a na jejich bankovních účtech to vypadá sakra dobře.
コメント