top of page

Americký skladatel tvoří hudbu i roky po své smrti. Díky vědcům a biologii.



Zemřel v roce 2021, ale jeho mozek dál skládá hudbu. Zní to jako sci-fi? Přesně tak začíná příběh legendárního experimentálního skladatele Alvina Luciera, kterého díky pokroku v neurovědě a biotechnologii znovu „oživili“ – alespoň částečně. Vědci z Austrálie použili jeho krevní buňky k vytvoření tzv. mozkových organoidů, tedy miniaturních verzí lidského mozku. A právě ty dnes generují hudbu.



Lucier byl známý tím, že jako první umělec použil mozkové vlny k tvorbě zvuku. V roce 2007 za svou průkopnickou práci obdržel čestný doktorát umění z University of Plymouth. Ačkoliv zemřel v 90 letech, jeho odkaz žije dál díky unikátnímu projektu s názvem Revivification.


„Když se podíváte dolů do toho centrálního podstavce, překračujete práh. Díváte se do propasti a vidíte něco živého – jen to nežije stejným způsobem jako vy,“ popsal instalaci pro The Guardian umělec Nathan Thompson, jeden z tvůrců projektu.



Projekt vedl biolog Dr. Nathan Hodgetts ve spolupráci s umělcem Guyem Ben-Arym. Organoidy vytvořili z bílých krvinek Alvina Luciera během pandemie COVID-19. I přes své zhoršující se zdraví se Lucier až do své smrti účastnil online schůzek a pomáhal směřovat projekt k finální podobě – k propojení neuronální aktivity s hudbou.



Jak to funguje? Mozkové organoidy byly umístěny do sítě obsahující 64 elektrod. Ty snímají signály z různých vrstev mozkové tkáně a převádějí je do zvuku pomocí upraveného open-source softwaru. Do systému je zároveň zapojen mikrofon, který nahrává zvuky z výstavního prostoru a posílá je zpět do organoidů – čímž vzniká uzavřená smyčka. Tento systém může časem měnit svou „hudbu“, učit se a reagovat na prostředí.


Projekt Revivification tak posouvá hranice nejen mezi vědou a uměním, ale i mezi životem a smrtí. Alvin Lucier možná zemřel, ale jeho mysl – a jeho hudba – žije dál.

 
 
 

Comentarios


bottom of page